hľadanie tvarov
/
/
hľadanie tvarov

Málo remesiel zachytáva proces a pokrok umelca tak výrazne ako keramika. V mäkkej hline sa chyby menia na krásu a výsledok je často prekvapením. Podobne pracuje aj Karolína, ktorej tvorba odráža nielen cestu k nej samej ale aj jej cestu domov.

Odkiaľ pochádzaš? Ovplyvňuje tvoj pôvod tvoju tvorbu?

Narodila som sa v Clevelande v štáte Ohio v USA. Moja mama pochádza zo Slovenska a otec z Česka, takže som vyrastala hovoriac anglicky, česky a slovensky. Vždy som sa v USA cítila akoby som tam nepatrila a nevidela som tam svoju budúcnosť. Pred piatimi rokmi som sa presťahovala do Prahy (môj otec je z Prahy a chcela som to „vyskúšať“). Predtým som každé leto chodila do okolia Považskej Bystrice za maminou rodinou. Mám na to miesto veľa dobrých spomienok, behávala som po dedine, zbierala kvety, lesné jahody a čerstvé vajíčka. Práve cestovanie a detstvo v Amerike veľmi ovplyvnilo moju osobnosť a ja som vďaka tomu otvorená novým myšlienkam a konceptom. Táto časť mojej povahy ma priviedla aj ku keramike. V Amerike som študovala módny merchandising a myslím si, že aj preto mám rada vizuálne príťažlivé kúsky, ktoré sú zároveň funkčné.

Ako si sa dostala ku keramike? Čo bol tvoj prvý impulz, kde si začala?

Keď som bola mladšia, absolvovala som pár kurzov keramiky, ale nič viac. Pred niekoľkými rokmi som znovu pocítila impulz v nej pokračovať. Neviem odkiaľ to prišlo. Začala som odhodlane hľadať online a medzi priateľmi, ktorí by mi mohli súkromného učiteľa v Prahe odporúčiť. Mala som šťastie, že som našla veľmi dobré štúdio s vynikajúcim učiteľom. Začala som tam chodiť v januári 2019 a zamilovala som sa do materiálu a celého procesu. Zároveň som sa prihlásila na Vysokú školu výtvarných umení v Prahe do Štúdia porcelánu a keramiky pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekařa. Nedávno som bola prijatá a začnem tam študovať v septembri 2020. Teším sa na experimentovanie a skúšanie rôznych techník.

Čo máš na tomto materiáli najradšej?

Mám veľmi rada prácu s rukami, konzistenciu mokrej hliny medzi prstami. Tiež sa mi páči, že sa nemusím pozerať na obrazovku počítača počas väčšiny kreatívneho keramického procesu. Je neuveriteľné vytvoriť niečo, čo sa dá každý deň používať. Fascinuje ma proces ale aj môj samotný prokrok v priebehu času. Niekedy mi to nejde a ďalší deň sa mi podarí urobiť presne to, čo sa dlho učím, alebo na čo sa už dlho pripravujem. Konečným výsledkom môže byť príjemné prekvapenie, napríklad krásne vypálená glazúra. Niekedy sa to nepodarí, ale je to ako v živote. Proces, pokus a omyl, pokrok… Je tiež skutočne zaujímavé vidieť, ako som v poslednom roku a pol zmenila svoj štýl a návrhy. Umelec podvedome mení svoj štýl v čase, keď robí to, čo má najradšej.

Čím sa inšpiruješ?

Momentálne som si obľúbila prácu s čiernou hlinou. Vyzerá veľmi elegantne a záhadne. Na kruhu z nej vytváram taniere, misky a šálky. Inšpirujem sa najmä japonským dizajnom, aj keď ho moja práca neodráža najtradičnejšie. Mojím snom je študovať v Japonsku, konkrétne v Kjóte, kde dúfam, že sa dozviem viac o tradičnom japonskom dizajne. Vo svojej práci som veľmi zameraná na detaily. Stále hľadám „dokonalý“ tvar misky. Na kruhu som točila misky asi štyri mesiace a až niekde pri tridsiatej som zistila, aký tvar sa mi naozaj páči. Robím všetko ručne bez sádrových foriem. Baví ma sústrediť sa na každý krok a vidieť, ako sa to všetko samo o sebe hýbe určitým smerom. V súčasnosti pracujem na prvých objednávkach na jedálenske súpravy a zároveň na ich uvedení do online sveta. Propagácia a marketing sú úplne iný príbeh, o ktorom sa neustále učím.

Ako vyzerá tvoj pracovno – tvorivý deň?

Zvyčajne chodím do štúdia večer a môj pracovný deň je vždy iný, pretože proces sa skladá z mnohých častí. Buď točím nové kusy na kruhu, alebo mám v ateliéri niečo, čo už bolo usušené na konzistenciu tvrdej kože, ktorá si vyžaduje orezávanie. Možno mám práve kúsky po prvom výpale, takže ich musím utrieť špongiou a naglazovať ich. Vzrušujúci krok je sledovať kusy vypálené druhýkrát už s glazúrou a na všetky sa kriticky pozrieť. V tejto chvíli sa cítim ako na Vianoce. Niektoré darčeky, ktoré dostanete, máte radi a niektoré sú také aké sú. Ale taký je proces vo všetkom. Potom sú tu niektoré menšie kroky, ako je recyklovanie hliny alebo dlhé diskusie s ľudmi zo štúdia. Každý druhý týždeň mám so svojím učiteľom hodinovú súkromnú lekciu. Veľmi si to užívam. Uverejňovanie príspevkov na Instagrame alebo aktualizácia mojej stránky sú tiež súčasťou „pracovného dňa“.

Plánuješ študovať keramiku na UMPRUM. Ako to ovplyvní tvoju tvorbu?

Teším sa, že sa naučím toľko nových techník a budem schopná pracovať s porcelánom. Dúfam, že budem robiť viac koncepčných projektov a sôch. Som dosť zameraná na točenie na kruhu, čo je vlastne iba jedna z mnohých metód, pokiaľ ide o toto médium. Existuje toľko rôznych procesov, ktoré ešte nepoznám a som presvedčená, že sa toho v škole veľa naučím. Dúfam, že budem budem môcť študovať v zahraničí najmenej dvakrát (alebo aj viac, ak budem môcť). Mojím snom je ísť do Kjóta v Japonsku, ale tiež chcem študovať niekde v Európe. Teším sa na všetky teoretické hodiny dejín umenia. Neviem dokonale čítať alebo písať po slovensky alebo česky a to bude pre štúdium asi trochu náročné. Dúfam, že si zároveň zdokonalím aj svoje jazykové schopnosti.

Foto: Joanna Joy, Karolína Kučerová
Karolínu nájdete na: karokuc.com

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart